12 December 2018امروز: چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷

آیا اقتدارِعربی پایان یافته است؟


منبع: الاهرام. هانی عماره

هل انتهی العرب؟

کاری از واحد عربی دیپلماسی افغانی

آیا عرب به فرجام خویش رسیده است؟

این سوالی است که غالبا ذهن مرا به خود مشغول می کند. من فروپاشی عرب را در سایه درگیری ها و فرار میلیون ها نفر و همچنین ویرانی و تخریبی که همه چیز را در برگرفته و صحنه وحشتناکی به وجود آورده است می بینم. صحنه ای که هنوز تمام نشده و همچنان ادامه دارد. می توان گفت جهان عرب تنها نقطه ای در جهان است که هر روز در آن خونریزی می شود و جان افراد به دست خودمان، نه دیگران، گرفته می شود.

کسانی که از عرب متنفر هستند و طمع کاشتن فتنه و ایجاد جنگ داخلی در دل جهان عرب را داشتند، موفق شدند به هدف خود برسند، آنها خوشحالی خود را پنهان نمی کنند. در حال حاضر هم بی کار ننشسته اند و زیر پرچم موسوم به پیمان مدعی مبارزه با (داعش) جمع شده اند. جایی که تبدیل به موقعیتی شده تا فرصتی تاریخی برای ایجاد استعماری جدید به وجود آید و سلاح های پیشرفته خود را در کارخانه های اسلحه سازی شان بسازند و در سرزمین های عربی مورد آزمایش قرار دهند. علاوه بر آن ارزش های میهنی و زیرساخت های کشورها را نابود کرده اند و فرصتی به وجود آورده اند تا جنگ ها ویرانه ای به پا کنند تا برای بازسازی آن شرکت های آنها مجددا وارد عمل شوند و میلیاردها دلار تاراج کنند.

با وجود تصویر بد و قساوت شدیدی که بر وضعیت فعلی جهان عرب حاکم است اما من یقین دارم که ملت عرب از این مرحله عبور خواهند کرد و روزی خواهد رسید که ملت عرب از این خواب غفلت بیدار خواهند شد و خود را نجات خواهند داد و چه بسا علیه این استعمارگران جدید قیام کنند و علیه مخاطراتی که وجود آنها را تهدید می کند، متحد شوند. چه بسیار کشورهایی بودند که در معرض بدترین و وحشی ترین جنگ ها قرار گرفتند و ویران شدند اما به خود آمدند و برخواستند و از این وضعیت عبور کردند و به پیشوای امت ها تبدیل شدند. در تاریخ ژاپن و آلمان و حتی اروپای دور کم چنین تجربه هایی از خود به جای نگذاشته اند.

بین پرانتز: تاریخ ثابت می کند که امریکایی ها خود تروریسم و مرگ آفرینی را در عصر مدرن ساخته اند اما کسانی که الآن به اوباما حمله می کنند باید منتظر باشند و ببینند که در صورت پیروزی ترامپ یا حتی هیلاری کلینتون در انتخابات آینده چه وضعیتی بدتر از این به وجود خواهد آمد.

بحث و مناظره

کامنت از طریق فیسبوک

کامنت از طریق دیپلماسی افغانی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دیپلماسی افغانی در فیسبوک