12 December 2017امروز: سه شنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۶

پشت پرده‌ی ظهورِ طالبان (شیعی ـ هزارگی) در بامیان


نویسنده: رضا مِه‌سا شهروندخبرنگار

شبکه الجزیره، بخش عربی آن مستندی را منتشر کرد  که در آن نشان داده می‌شد که یک گروپ کوچک از مردان مسلحِ شیعه‌ی هزارگی در ولایت بامیان از گروه طالبان اعلان حمایت کردند.

به یاد گفته های یک تیوری پرداز جنگ اسرائیلی افتادم! که گفته بود که جنگ در قرن بیست ویک جنگ بین دولت ها و ارتش منظم کشور ها نیست، بلکه جنگ در این قرن بین سازمان ها و اردوی نامنظم و پراکنده است.

من سال پیش در پهلوی صحبت های که در پیوند با مدیریت گروه طالبان با شوری کویته و شورای پیشاور توسط پاکستانی ها خبر دادم سخن از شورای مشهد برای بکار گیری طالبان عمدتا فارسی زبانِ جنوب غرب توسط ایرانی ها  زدم.

موجودیت یک کمپ آموزشی در مشهد و  استفاده از جنگ افزار های سبک و سنگین ایرانی در جبهه های جنوب و بالاخره سفر ملا منصور به ایران و ترور مرموز وی همه دال بر این بود که ایرانی ها دارند روی یک سناریوی تازه بر اساس منافع ملی این کشور در افغانستان به شدت کار می کنند.

عمق راهبردی ایرانی ها و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برای کشور های همسایه و منطقه  همانا چرخاندن جنگ در کشور های هدف برای حفط مرزهای جمهوری اسلامی است .

ایران در لبنان حزب الله  و در یمن انصار الله و در فلسطین حماس و در سوریه بعث و در عراق بدر و در ترکیه کرد ها را دارد ، و طوری مهره چینی کرده  که هیچ تحولی بی این مهره ها یعنی (ایران) امکان پذیر نیست.

ایران با دکترین (مقاومت اسلامی) سنی ها در میدان حفظ کرده  و با مانیفیست (هلال شیعی) شیعه ها را برای جلوگیری از زبانه کشیدن جنگ در خاک این کشور به میدان می کشاند چنانچه در همین اواخر طرح ناتوی شیعی را در محور قاسم سلیمانی برجسته ساختند و فاطیمیون  افغانی و زینبیون پاکستانی عملا در راستای این طرح در سوریه فعال است.

کافیست به سخنان اخیر ناطق نوری مبنی بر حمایت از جنگ جمهوری اسلامی  در خارج از مرزهای ایران توجه شود که نقش باز دارنده ارابه های جنگ را به سوی تهران خیلی قشنگ تابلو می کند.

ایران به یک بازیگر مهم جهانی در تحولات منطقه تبدیل شده است ولی در جنوب آسیا به ویژه در افغانستان که یک کشور متکثر القومی است، خیلی می لنگد و امریکا به این نقطه ضعف ایرانی ها در افغانستان اشراف دارد لذاست که قرار است ادامه بازی سوریه در  افغانستان دنبال شود.

ایران در افغانستان تاجیک ها را در حول محور مقاومت( جمعیت اسلامی) از خود کرده است، ولی طرحی که برای شیعه ها داشت(وحدت) شکست خورد تا شبه سازی نسخه جدید وحدت(فاطمیون) ایران خیلی از بازی عقب افتاد و امریکا ها با دکترین نفوذ در سایه سکولارسازی جامعه هزاره ـ شیعه نسبت به ایران دست باز پیدا کرد.

با آمدن داعش در قلمرو افغانستان در سایه حمایت مادی و معنوی عربستان و ترکیه و پاکستان سه رقیب سنتی ایران در حوزه سیاست و اقتصاد، استراتیژیست های ایرانی متوجه خلای بزرگی در همسایگی شرقی شان شدند که اگر دیر بجنبند داعش در حاشیه نوار مرزی هرات و فراه چون سماروق سبز خواهد کرد.

لذابود که شورای مشهد برای جلوگیری از پیش روی طالبان پاکستانی و داعش عربستانی ایجاد شد، چنانچه دیدیم در کوتاه مدت طالبان انشعاب کرد  و مقاومت جدیدی در مقابل داعش ایجاد شد.

حالا جنگ بزرگ در افغانستان جنگ شوراهاست، جنگ شورای کویته  برای منافع امریکایی ها با پول عربستان و ترکیه به مدیریت پاکستان  با شورای مشهد برای روسیه با پول و سلاح هند و ایران است.

جنگ شورا ها زمانی مغلوبه می شود که بیلانس قومی در آن حفظ شود، طالب تاجیکی عملا در بدخشان و تخار فعال است، طالب ازبیکی عملا در شمال وجنوب فعال است دراین میان هزاره ها بی طرف بودند، اگر چه روی پیاده سازی جبهه جدید فاطمیون در هرات کار شد ولی زمان‌بر بود، لذاست که از نسخه جدید طالبان هزارگیِ شیعی، در بامیان زیر بیرق (شورای مشهد) روبرداری شد.

بحث و مناظره

کامنت از طریق فیسبوک

کامنت از طریق دیپلماسی افغانی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دیپلماسی افغانی در فیسبوک