12 December 2018امروز: چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷

خریدارانِ بزرگِ مرگ/ عربستان در صدر و امارات در زیر


براساس یک تحقیق ارائه شده از سوی کنگره آمریکا پس از عربستان، هند و پاکستان بزرگترین خریداران سلاح در میان کشورهای در حال توسعه جهان محسوب می شوند.
 ، براساس نتایج تحقیق ارائه شده از سوی کنگره آمریکا، پس از عربستان، هند و پاکستان به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم کشورهای با بیشترین واردات سلاح در میان کشورهای در حال توسعه محسوب می شوند
این گزارش می افزاید، علی رغم تحریم های اعمال شده علیه هند با توجه به مناقشه این کشور با پاکستان، هند هم اکنون به دومین واردکننده سلاح در جهان تبدیل شده است.
عربستان با ۱۳ میلیارد دلار، هند با ۱۱٫۱ میلیارد دلار و پاکستان با ۷٫۲ میلیارد دلار در جایگاه های نخست واردات سلاح در جهان قرار دارند.
پس از این کشورها الجزایر با ۵٫۵ میلیارد دلار، مصر با ۵ میلیارد لار، کره جنوبی با ۴٫۵ میلیارد دلار، چین با ۴٫۱ میلیارد دلار، ونزوئلا با ۴٫۱ میلیارد دلار، رژیم صهیونیستی با ۴ میلیارد دلار و امارات به ۳٫۷ میلیارد دلاری در جایگاه های چهار تا دهم کشورهایی با بیشترین واردات سلاح در جهان قرار دارند.
براساس آمار مرکز CRS زیرمجموعه کنگره آمریکا از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ عربستان ۹۳٫۵ میلیارد دلار سلاح وارد کرده است، در این زمینه هند با واردات ۳۴ میلیارد دلار سلاح در این مدت در جایگاه دوم قرار دارد.
این گزارش می افزاید: افزایش قابل توجه واردات سلاح از سوی هند نشان دهنده تلاش این کشور برای به روز رسانی ارتش این کشور است.
علی رغم اینکه هند یکی از بزرگترین واردکنندگان سلاح از روسیه محسوب می شود اما این کشور در سال های اخیر تلاش کرده است، تا منابع تأمین سلاح خود را تنوع بخشیده و این مسئله به نفع آمریکا تمام شده است.

بحث و مناظره

کامنت از طریق فیسبوک

کامنت از طریق دیپلماسی افغانی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دیپلماسی افغانی در فیسبوک