12 December 2018امروز: چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷

حمله برسوریه؛ سناریوی صرف امریکایی ـ ترکی یا روسی ـ ایرانی؟


نویسنده :رضا مهسا محقق و پژوهشگر

یکم: دمشق و همپیمانانش مثل مسکو و تهران آنقدرها هم خام نپخته نیستند که در دقابق نود بازی که دارند داعش،القاعده، النصره،احرارالشام یا فلق الشام را از لیک برتر خاورمیانه در زمین سوریه حذف می کنند به دروازه خود گل بزنند و ادلبی ها را مورد حمله شیمایی قرار دهند، این به درخشندگی آفتاب در نیمه روز میماند!
دوم: حضور ملک عبدالله پادشاه اردن در امریکا به عنوان مخرب استراتیژی (حفظ اسد) ترامپ که توسط هیلی در سازمان ملل چند روز پیش مطرح شد ثابت کرد که اعراب مخالف دولت اسد توانسته اند ترامپ حالا دربدل هرچیزی وادار به رویکرد (حذف اسد) در یک سناریوی جدید  ترکی ـ عربی ـ غربی کرده است چنانچه تیلرسون از این موضوع پرده برداشت و اردوغان.
سوم: المان و انگلیس و فرانسه به ویژه اولاند و مرکل همچنان بر سناریوی حذف اسد با راهکار مسالمت آمیز تاکید کردند؛ ولی پراکسی فعال امریکایی در اروپا و آسیا مثل ایتالیا، اتریش، دنمارک و اسرائیل و ترکیه و عربستان خواستار پرواز ممنوع برفرازسوریه شدند و ین اقدام را تلنگری به ایران وروسیه حساب کردند.
چهارم: امریکایی ها ادعا دارند که این حلمه در یک تبانی مستقیم با روس ها صورت گرفته است و حتی نشانه های از این دست موجود است که روس ها سوری ها را نیز در جریان حلمه گذاشته و پایگاه عشیرات قسما پیش از حمله تخلیه شده بود. ولی روس ها تکذیب می کنند و حتی اطاق اطلاعات نظامی که امریکایی روی سوریه باز کرده بودند، بستند.
چهارم: ایرانی ها فقط در حوزه دیپلماتیک از طریق قاسم بهرامی این حمله را به شدت نکوهش کردند و اندیشکده استراتیژیکی را برای سبک و سنگین کردن اقدامات بعدی امریکا و موضع ایران در مقابل که شامات خط سرخ جمهوری اسلامی در میدان خاور میانه است در مقر سپاه، سپاه قدس و وزارت خارجه راه انداختند.
پنجم : بمبارد رسانه ای درست پس از آخرین اصابت موشک کروز در خان شیخون در مقیاس جهانی صورت گرفت از سی ان ان گرفته تا راشا تودی و پرس تی وی و الجزیره و . . .
ششم: با وصف این همه کک تحلیل گران افغانی، دولت و استخبارات حکومت دولت وحدت ملی، شورای امنیت ملی و رسانه های که با بند بوت یک آوازخوان و دست کش بوکس یک ورزشکار زمین را به آسمان می دوزند گزیده نشد.
هفتم: نگارنده این سطور براساس ارزیابی میدانی جنگ نرم و سخت، تحولات سوریه و عراق ویمن را مرتبط به انکشاف اوضاع در افغانستان میداند.
هشتم: من یکی فکر می کنم حمله موشکی امریکا به پایگاه هوایی الشعیرات در واقع پیش از اینکه یک تهاجم صریح امریکایی بر منافع استراتیژیک روس ها و ایرانی ها در سوریه باشد در حقیقت یک اجماع جهانی برای انحراف جریان جنگ از سوریه به افغانستان است.
نهم: به این معنا که جنگ در سوریه به آخر سقف خویش رسیده است روس ها به لاذقیه وایرانی ها به دمشق و امریکایی ها به الرقه محصور شده اند و نظم نوینی که این ها می خواهند در منطقه به وجود بیاورد دچار بن بست جئواستراتیژیک گردیده است و برای تامین منافغ استراتیژیک به فضای بازتری نیاز دارند و آن افغانستان است.
دهم: روس ها و ایرانی ها دوست دارند که قدرت موشکی امریکایی ها را با پدافند اس ۳۰۰ و ۴۰۰ و ۵۰۰ در فضای سوریه به سخریه بگیرند، دوست دارند که نیروی پیاده و تفنگداران دریایی امریکایی ها را در زمین سوریه با فاطمیون و حزب الله و ارتش روسیه و سپاه پاسداران محک بزنند و در آخر کار چنانچه امریکا به منافع استراتیژیک روسیه و ایران درخاور میانه حملات بعدی را ادامه بدهند منافع امریکا در آسیای مرکزی و به ویژه افغانستان مورد حملات روسی و ایرانی قرار خواهد گرفت و به ریش ابر قدرتی امریکا قاه قاه خنده شود.
ولی امریکایی ها نیزبه این نتیجه رسیده اند که بایستی شکست های عراق و یمن وسوریه در میدان دیگری جبران شود و آن افغانستان است که شانزده سال است که امریکایی ها برایروز مبادا و تسویه حساب نهایی برای خودشان حفظ کرده اند.
 
 
 
 
 
 

بحث و مناظره

کامنت از طریق فیسبوک

کامنت از طریق دیپلماسی افغانی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دیپلماسی افغانی در فیسبوک