12 December 2017امروز: سه شنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۶

جنگ اجتناب ناپذیر امریکا با کوریای شمالی


امریکا خود را برای حمله به کره شمالی آماده می کند. به گفته جورج فریدمن، بنیانگذار ژئوپلیتیکال فیوچرز صحنه برای جنگی سخت با عواقبی بالقوه فاجعه بار محیا است. فریدمن در سخنرانی روز دوشنبه خود در کنفرانس سرمایه گذاری استراتژیک ۲۰۱۷ در اورلاندو (SIC2017) گفت محتمل است که ایالات متحده پس از بازگشت دونالد ترامپ به خانه پس از سفر اخیرش در قبال کره شمالی دست به اقداماتی بزند چرا که این کشور «هیچ جایگزینی جز درگیری» باقی نگذاشته است.

با توجه به تجزیه و تحلیل های ژئوپلیتیکال فیوچرز، شواهد افزایش دشمنی تا رسیدن به نقطه جنگ اجتناب ناپذیر است. فریدمن هفته گذشته گفت که ناوهای جنگی یواس اس کارل وینسون و یواس اس رونالد ریگان هر دو در فاصله موقعیت تهاجمی با کره شمالی قرار گرفته اند. علاوه بر این بیشتر از ۱۰۰هواپیمای اف۱۶ در حال انجام تمرینات روزانه در منطقه هستند. تاکتیکی که پیش از آغاز عملیات طوفان صحرا در سال ۱۹۹۱ نیز انجام گرفته بود. هواپیماهای اف۳۵ نیز به منطقه اعزام شده اند و همه این استراتژی ها از یک نتیجه سخن می گویند: جنگی در راه است.

سئول در تیررس

مشکلات هرگونه جنگی در منطقه بی شمار است. ۲۵میلیون نفر در مناطق شهری سئول در دسترس آنچه هستند که فریدمن «توده خیره کننده ای از توپخانه کره شمالی» می نامد. هرگونه حمله به کره شمالی به احتمال فراوان با اقدامات تلافی جویانه نسبت به سئول همراه خواهد بود. فریدمن گفت که «نمی توانیم چنین میزان از تلفاتی را بپذیریم.» او اضافه کرد که ایالات متحده باید برای خنثی کردن حملات حریف از بمباران استراتژیک استفاده کند.

مشکل دوم برای ایالات متحده این است که لزوما باید روی اطلاعات ناقص تکیه کند و اثر اطلاعات نادرست می تواند عوارضی ویرانگر برای ابزار و نیروی انسانی داشته باشد. فریدمن همچین نسبت به حمله کره شمالی به پایگاه نیروی هوایی اندرسون در گوام هشدار داده و معتقد است که تنها شانس کیم جونگ اون در به تاخیر انداختن جنگ حمله به این پایگاه است. او رهبران کره شمالی را «نخبگانی احمق و دیوانه» نمی داند و می گوید که آنها «قتل عام خواهند کرد اما خودکشی نمی کنند.» او با اشاره به بهره برداری چین و روسیه از چنین جنگی می گوید: «ما با جنگی ساده رو به رو نیستیم.»

جنگ اعلام نشده؟

فریدمن در بخش دیگری از سخنرانی خود در کنفرانس SIC2017 گفت که شواهد از آغاز جنگ اعلام نشده ای دیگر خبر می دهند: «ما از جنگ جهانی دوم به بعد هیچ جنگی را با اعلام از پیش آغاز نکرده ایم و این اشتباهی وحشتناک نه از نظر اخلاقی و قانونی بلکه همچنین در دیدگاه عملی است. اعلام جنگ از سوی کنگره موضع دو طرف را مشخص کرده و مسئولیت پذیری آنها را بیشتر می کند.» با این حال او معتقد است کره شمالی مشکلی است که آمریکا باید آن را تحمل کند: «این مساله ای است که آمریکا باید ظرف دهه آینده بر آن فائق بیاید. چراکه ما قدرتی جهانی هستیم و قدرت چیزی نیست که خیلی سریع ناپدید شود. ما تنها کشور جهان با قابلیت های نظامی جهانی هستیم. قدرت دیگری از جمله چین، وجود ندارد که بتواند به صورتی موثر برای توقف برنامه هسته ای کره شمالی اقدامی نظامی صورت دهد.» او ادامه داد: «این بدان معناست که هم ایالات متحده و هم کره شمالی سلاح هسته ای دارند و ممکن است از آن استفاده کنند.»

جنگ سیستماتیک به قرن ۲۱ می آید

از دیدگاه فریدمن شایعات مرگ هژمونی آمریکا به شدت اغراق آمیز است. یکی از نتایح قدرت بی رقیب این است که «درگیری در مصیبت های جنگی هر ۵ یا ۱۰ سال به صورت ادامه دار تکرار می شود. بخشی به این دلیل که هیچ کس دیگری نمی خواهد وارد چنین قضیه ای شود و بخشی به این دلیل که ما استطاعت حضور در چنین جنگ ها و مقابله با تهدیدات بلندمدت آن را داریم.»

از این نظر نگاه به قرن ۲۱ باید عملگرایانه باشد. «هر قرنی جنگ های سیستماتیک خود را دارد. در نظر گرفتن قرن ۲۱ به عنوان قرنی که در آن برای اولین بار جنگی سیستماتیک درنخواهد گرفت به نظر بسیار نادرست است.» به نظر در آینده نیز آمریکا همچنان کلانتر جهان باقی خواهد ماند.

منبع: روسیه ایسایدر / ترجمه از دیپلماسی ایرانی

بحث و مناظره

کامنت از طریق فیسبوک

کامنت از طریق دیپلماسی افغانی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دیپلماسی افغانی در فیسبوک