15 December 2018امروز: شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

رد پای جواد محسنی از کابل تا نجف


 
جواد «محسنی» کیست؟
جواد محسنی رفیق پخته ناخراباتم (باچشمک)، جزو معدود چهره‌های است در عین حالی‌که شهره آفاق است کمتر راجع به وی صحبت شده است.
جواد محسنی جزو غول‌های رسانه ای در کشور است که کنسرسیوم از خبر گزاری‌ها و روزنامه‌ها و مجلات و رادیو و تلویزیون دارد ولی؛ بیشتر به عنوان رئیس« تلویزیون تمدن» شناخته می‌شود.
جواد چه می کند ؟
جواد یک کریدور (آموزشی ـ تربیتی) از کابل تا غزنی و از غزنی تا دایکندی در قالب دانشگاه و مکتب و کودکستان و جمنازیوم‌های ورزشی ایجاد کرده  که بیشتر روی نسل نو جامعه شیعی سرمایه گذاری کرده است؛ لیکن بیشتر به عنوان سهم‌دار ارشد دانشگاه خاتم‌النبیین معرفی شود.
جواد یک شبکه اقتصادی بزرگ و فراگیر مبتنی بر میتود اقتصاد مدرن از کابل تا مسکو، انکارا، تهران، بیروت و امارات متحده عربی برای مدیریت مالی امکاناتش ریست و راست کرده است.
گفته می توانم حاجی جواد محسنی در حوزه اقتصاد و فرهنگ و رسانه به خود اشباعی مطلق رسیده است؛ ولی در فاز سیاست علیرغم حمایت مادی و معنوی وزرای شیعی در کابینه حرکت ملموس و مشهودی از وی من یکی ندیده ام!.
جواد به دنبال چیست ؟
حالا در این سیاهه (ردپای جواد محسنی از کابل تا نجف) می خواهم به رگه های از فعالیت های سیاسی جواد گذرا اشاره داشته باشم ! .
اصولا براساس داده های داده ها و گرفته های تحلیلی از اوضاع به این نتیجه رسیده ام که دوران غیبت کبری جواد محسنی سر رسیده است، جواد بعد از ده سال کار در فاز تئوریک و آسیب شناسی یا پاتولوژی حضورش در  حوزه سیاست کشور، حالا می‌خواهد امکاناتش را در راستای محک زدن شانس سیاسی خویش برای تبدیل شدن به یک وزنه کلان سیاسی در تعاملات آینده کشور به خدمت گیرد.
در حقیقت جواد در یک مدیریت استراتیژیک برای کار های کلان سیاسی ره صد ساله را یک شبه پیموده است، رفتن جواد به پارلمان و کابینه رفتنِ خیلی سهل و راحت است کافیست از امکانات دست داشته اش استفاده حد اقلی کند.
ولی من فکر می‌کنم جواد عمق راهبردی کلان تری دارد و آن ظاهر شدن در نقش یک منجی برای جامعه به شدت متشتت شیعی کشور است.
ترافیک رفت و آمد جواد از کابل تا نجف نشان می‌دهد که آیت الله فیاض در نقش آیت الله سیستانی برای عبور دادن جامعه شیعی از بحران فرقه ای که قرار است در کشور چاق شود بازی خواهد کرد و برای این کار جواد محسنی به عنوان کاتالیزور وحدت فرق شیعی و ایزوله گر گفتمان اخوت اسلامی انتخاب شده است.
چون جواد محسنی اتوریته آیت الله محسنی را در سطح کلیت شیعی و کاریزمای یک مدیر مدبر را در سطحیت هزاره ها و سادات و بیات ها و قرلباش ها و مدیرای یک بازیگر تاثیر گذار را در کلیت اقوام خورد و کوچک افغانستان با خود دارد.
ولی فراموش نباید کرد که همواره شبح یک تئوریسنی رند و چالاک  و کانگستر مشرب به نام یاسر محسنی در عقب جواد دیده می شود .
ادامه دارد . . .
رضا مِه‌سا کابل
 
 
 

 

بحث و مناظره

کامنت از طریق فیسبوک

کامنت از طریق دیپلماسی افغانی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دیپلماسی افغانی در فیسبوک