15 November 2018امروز: پنج شنبه ۲۴ عقرب ۱۳۹۷

محقق و ادبیاتِ استکبار جهانی


نویسنده: رضا مِه‌سا محقق و تحلیگر امور سیاسی  ـ نظامی در خاور میانه و جنوب آسیا

علی اکبر ولایتی نماینده خاص آیت الله خامنه ای در امور بین الملل و دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی و رئیس تحقیقات استراتیژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، اصولا  پدر سیاست خارجی ایران و تئوریسن خلاق در قد و قامت ساموئل هانتینگتون امریکایی  است وی نشست جهانی محبان اهل بیت را با این پیام شروع کرد که ما امریکا را از منطقه بیرون می کنیم که به نحوی عمق راهبردی ایران را در منطقه محرز می سازد و دیگر اینکه آسیا در نبود امریکا زیر هژمونی سیاسی ـ عقیدتی  و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با رفقای استراتیژیک اش خواهد بود.!

پیامی که متن و حواشی این نشست به جهان مخابره کرد این بود که ایران با همکاری دوستان منطقوی خویش پروژه داعش را در سوریه و عراق به شکست مواجه کرده است و ماشین جنگی ائتلاف عربستان را در یمن در باطلاق یک جنگ پارتیزانی متوقف ساخته است  و حالا نوبت افغانستان است که گلادیاتور های جهانی چون امریکا و کنسریوم های منطقوی خویش از یک طرف و ایران و سمپوزیوم سیاسی ـ نظامی عقیدتی اش در این میدان  زورآزمایی کنند، چنانچه نقطه ثقل این نشست سخنرانی غافلگیر کننده و دور از انتظار  محمد محقق با ادبیات استکبار جهانی بود.

عمق راهبردی ایرانی ها در افغانستان و منطقه  بر این سه مولفه سیاسی ـ نظامی و فرهنگی تعریف شده است:

یکم: تکمیل حلقه های حلال شیعی برای تعریف یک ژاندارم بین المللی با مرکزیت تهران و  موجودیت ناتوی شیعی در تمام حلقه های این هلال از سوریه گرفته تا هند.

دوم: معرفی انقلاب اسلامی ایران به عنوان مادر انقلاب های اسلامی در جهان و منبع صدور مقاومت اسلامی از فلسطین گرفته تا پاکستان و هندبر ضد غرب.

سوم: ایجاد امپراطوری فردوسی، حول محور  زبان پارسی با مثلث افغانستان، ایران و تاجیکستان.

نقطه اوج عمق استراتیژیک جمهوری اسلامی در منطقه  این است که در نبود یکی از مهره های ایرانی ممکن نیست در کشور هدف دولت به وجود بیاید، کافیست تعاملات سیاسی منطقوی را از آن طرف خاور میانه گرفته تا این طرف جنوب آسیا سبک و سنگینکنید به خوبی در مییابید که در  پشت تشکیل هر دولتی نقش پای ایرانی ها جا افتاده است.

سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان به ویژه در دهه هفتاد دچار یک بن بست ناخواسته تاریخی شد و آن اینکه مهره مقاومت اسلامی ایرانی (جمعیت) با یکی از حلقه های هلال شیعی (وحدت) دچار اصطکاک سیاسی ـ نظامی شد و تلاش ممتد ایرانی ها برای ائتلاف این دو آدرس ناکام شد و بالاخره اطاق فکر و زارت خارجه وقت ایران با اینکه چند آدرس ناراضی شیعی را با جمعیت اسلامی دارد به درشت ترین مهره  سیاست خارجی خویش شهید مزاری پشت کرد.

اگر چه ایرانی ها به مفسده های این پشت کردن واقف بودند؛ ولی توهم اینکه می توانند وحدت را دوباره در کوتاه مدت بازسازی کنند فریب شان داد ورماشین هلال شیعی در گل سیاستِ افغانستان گیر کرد.

بعد از انکه مقاطعه سیاسی بین خامنه ای و مزاری به وجود آمد، ایرانی ها بیشتر در افغانستان روی حوزه مقاومت کار کردند و با شهید احمد شاه مسعود و شهید ربانی و کرزی ادامه دادند و روزگار بی درد سری را در افغانستان تجربه کردند.

ولی ظهور وسقوط دولت اسلامی (داعش) در سوریه و عراق از یک طرف و تئوری توطئه نفوذ محمد بن سلمان و عادل الجبیر به جداره های پوسیده شیعی از طرف ریاض خواب راحت تهران را پریشان کرد و دوباره به فکر افغانستان افتادند.

لذاست که علی اکبر ولایتی با بروکسل سازی تهران به عنوان مرکز ناتوی شیعی دست به ابتکار نشست مجمع محبان اهل البیت با پیام مبارزه با تکفیری ها و بیرون راندن امریکا از منطقه می زند و در تریبون این نشست از نصر الله افغانستانی خویش از  قامت محقق پرده می گیرد  ونسخه حزب الله به روز شده اش را با وحدت مردم افغانستان روی فرش قرمز مقابل دوربین ها می فرستد.

سخنرانی محقق در این نشست در حقیقت خبر از صف بندی های جدیدی در حوزه غرب و شمال کشور می دهد و هشدار صریح به سخنان جنرال نیکلسن است که خبر از ورود عساکر اماراتی و قطری درقالب ناتو برای افغانستان چندی پیش داده بود، است.

محقق سیاستمدار محافظه کاری است که بیشتر در دقایق نود وارد فاز ریسک سیاسی می شود و سخنانش خبر از تحولات جدی در کشور می دهد.

فراه، بلخ، نیمروز و هرات در حقیقت آبستن تحولاتی است که با ایزدی سازی هزاره جات و سناریوی سنجار ایزدی ها شروع، که در سایه این سناریو هزاره‌ها به شمال و غرب متواری خواهند شد و برای بقای خویش با فاطمیون ریزرفی برای حفظ جان پس از سالها دوباره وارد چرخه نبرد خواهند شد و  کشور در اول بهار سال آینده دچار درد زایمان خواهد شد و به زودی عراقیزه سازی و سوری سازی کل وضعیت افغانستان تنور نبرد نیابتی را میان استخبارات منطقه و جهان گرم خواهد کرد.

بحث و مناظره

کامنت از طریق فیسبوک

کامنت از طریق دیپلماسی افغانی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دیپلماسی افغانی در فیسبوک