12 December 2018امروز: چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷

ال کلاسیکو، هم‌ذات پنداری از میان دود و باروت


نویسنده : نعمت رحیمی


«زیگموند فروید» در نظرِ روان‌کاوانه می گفت، انسان ها درصدد تطابق اشیاء یا رویدادهای درون محیطی با خواسته ها (خاسته ها) یا آرزوهای «نهاد» اند که به آن همانند سازی گفته می شود.
آنان دوست دارند با اتصال خود به یک شخص، گروه (تیم) یا سازمان مهم، احساس غرور کرده و ارزشمند جلوه کنند.
وقتی پس از گل‌زنی مسی و گرفتن پیراهن اش برابر دیدگان حریف یا پس از بالا پریدن رونالدو که دست هایش را باز می کند، رگِ غیرت شما ورم کرد. وقتی پیراهن تیمی را پوشیدید، شال اش را برگردن انداختید، از نظر روانی خود را به افرادِ که از نظر تان قدرت‌مند و جذّاب اند نزدیک کرده ایید. این ها همه نمونه هایی «همانند سازی» اند.
روزها است که ما از کابل، از میان دود غلیظ ذغال سنگ، باروت و انفجار با بادی درگلو و شماتتی در دل، خودمان را به «کاستیا و کاتالونیا» وصل می کنیم تا به گمان خودمان برابر «اَو دور زاده» کم نیاورده باشیم.
خود را شریک کشمکش های تاریخی مناطق «کاستیا و کاتالونیا» می دانیم و در جنگِ داخلی آن حضورمان را حس می کنیم، رو در روی «جنرال فرانکو» و مضطرب از حضور «دی استفانو» در سانتیاگو یا «یوهان کرویف» به کمپ نو.
همانند سازی هایی که یک مسابقۀ ورزشی را به همه جا وصل کرده است. به سیاست، به قدرت، به پول، به ایدئولوژی، به زبان، به دموکراسی و استقلال. ال کلاسیکو ( El Clásico) یا ال دربی اسپانول، ال دربی و ال سوپر کلاسیکو.
نمایشِ فوتبال مدرن در چند اپیزود زیبا، اوجِ تکامل هنر و جادوی مستطیل سبز، حد اقل در ردۀ باشگاهی و گران ترین دربی دنیا.
سپید پوشان مادرید با سیستم احتمالی ۲-۱-۳-۴ و ارزش بالغ بر «۵۰۳» میلیون یورو در یک طرف و بارسلونا با چینش ۲-۴-۴ با ارزش «۴۸۰» میلیون یورو در سویی دیگر. نمایشی نزدیک به هزار میلیون یورو در «کاستیا» تا تماشاگران از تماشای شِبه گلادیاتوری بازیکنان کیفور شوند.
بازی جذّاب و تماشایی که همیشه گل داشته و رسانه ها نیز سعی کرده اند، پیاز داغش را زیاد کنند تا بازیکنان همواره در این بازی به دنبال تاریخ سازی و ماندگار شدن باشند.
برای همین است که نشریۀ «مارکا» از هواداران می خواهد تیم منتخب تاریخ هر دو باشگاه را انتخاب کنند.
کاسیاس، هیه رو، راموس، روبرتو کارلوس، ردوندو، مودریچ، زیدان، میچل، رائول، دی استفانو و کریس رونالدو در تیم تاریخ ال کلاسیکوی مادرید و ویکتور والدز، کومان، پویول، آلوس، ژاوی، انیستا، مارادونا، بوسکتس، کرویف، مسی و رونالدینهو در تیم تاریخ ال کلاسیکوی بارسلونا جای گرفته اند. آن جا که سه نفر از رئال ( زیدان، رونالدو و راموس ) و سه نفر از بارسلونا ( انیستا، بوسکتس و مسی ) هنوز در زمین حاضر اند.
کهکشانی ها با پنج جام فصل رؤیایی داشتند و با وجود انتظار یک فصل فاجعه برای کاتالان ها، آنان با «ارنستو والوارده» و طنازی مسی با یازده امتیاز نسبت به رقیب سنتی مقتدرانه در صدر اند.
فردا می تواند روز زنده شدن دوبارۀ لالیگا و بازگشت دلهره و اضطراب برای قهرمانی باشد، چرا که رئال می تواند با کاهش فاصله اش به هشت امتیاز، خون تازه یی به رگ های لالیگا برساند.
لالیگایی که مسؤولین اش نگران جدایی کاتالونیا و رفتن بارسلونا از آن اند. کسانی که سال ها زحمت کشیدند تا لیگ های جزیره، کالچیو، بوندس لیگا و … را پس زده و به مهم‌ترین لیگ دنیا بدل شوند. همه می دانند که بازی فردا مثل همیشه یک بازی خاص و غیر قابل پیش بینی است. حتی اگر بارسلونا با مصدومیت « امتیتی، ماسکرانو، آلکاسر، دلوفئو، دمبله و رافینیا »تیم بی دفاع و حمله باشد.
می گویند، هر بامداد آهویی که از خواب بر می‌خیزد، می داند که از سریع‌ترین شیر باید تندتر بدود وگرنه کشته خواهد شد.
هر بامداد شیری که از خواب بر می‌خیزد، می داند از تیز ترین آهو، باید تندتر بدود و گرنه از گرسنگی خواهد مرد.
فرقی ندارد آهو باشی یا شیر، آفتاب که برآمد آمادۀ دویدن باش.
این داستان هم‌چنان ادامه خواهد داشت.
جدی ۱۳۹۶

بحث و مناظره

کامنت از طریق فیسبوک

کامنت از طریق دیپلماسی افغانی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دیپلماسی افغانی در فیسبوک