15 November 2018امروز: پنج شنبه ۲۴ عقرب ۱۳۹۷

پشت پرده سقوط فراه / امریکا با ایران از مسیر افغانستان وارد جنگ می گردد


جنگ فراه، جنگ جدید نیابتی بین امریکا و ایران

مبرهن است که سازماندهی جنگ های پیچیده نیابتی از سوی ایران افزایش خواهد یافت، این همان چیزی است که نیروهای خارجی به دنبال آند. از یک سال به این سو واحدهای عملیاتی تازه دم امریکایی و دسته جات تکاوران نیروی دریایی در پایگاه قندهار مستقر شده و تا کنون ماموریت شان معلوم نیست.
هیچ عقلی قبول نمی کند که کاروان هایلکس های دوکابینه مملو از جنگجویان طالبان از ارزگان، قندهار و هرات اول در نواحی جنگی شیندند ( سبزوار) هرات دست به تجمع بزنند، سپس در دشت های خالی فراه مارش کنند اما هیچ ناظر هوایی و زمینی، آنان را کشف، رد گیری و درهم کوفته نتواند. مردم شاهد بودند، زمانی که نیروهای دولت و خارجی تصمیم به انهدام تجمع طالبان در دشت ارچی کندز گرفتند، در یک ماموریت هوایی همه را متلاشی کردند، این چه رازی بود که بر سفر دسته جات سوار طالبان از هرات به سوی فراه چشم خود را بستند؟
امریکا به زودی با ایران از مسیر افغانستان وارد جنگ خواهد شد. شکستن حریم فراه به روی جنگ و تبدیل آن به کنام دسته جات جنگی، ایرانی ها را به مداخله و جنگ مستقیم در خاک افغانستان تحریک می کند. تاریخ ایران نشان داده است که دست کم سه بار از خاک افغانستان اشغال شده و نظام های سیاسی آن درهم شکسته است. امریکا هیچ مسیری مساعد تر از افغانستان در حمله احتمالی زمینی به ایران ندارد. عراق با اکثریتی شیعه اجازه چنین کاری را نمی دهد. افغانستان عمدتا سنی در تبانی با سنی های سرکوب شده ایران هم مرز با فراه، هرات و نیمروز، تهدید بزرگی را علیه ایران به وجود می آورد.
امریکایی ها مایل اند جنگ را به سوی غرب افغانستان ببرند، ایرانی ها هم مضطربانه مشتاق اند که قبل از رسیدن تهدید ها به داخل، آن را در ورای مرز های خویش متوقف نگهدارند.
همه قراین نشان می دهند که از سوی دولت کابل و نیروهای خارجی، هجوم گسترده طالبان زمینه سازی شده بود. اگر مذاکرات جواد ظریف با کشورهای اروپایی برای «نجات» برجام به نتیجه نرسد ( که هرگز به نتیجه مثبت نخواهد رسید)‌ ایرانی ها عملیات ما تقدم در ورای مرزهای خود با افغانستان را نه تنها از فراه، بلکه از نیمروز و هرات نیز آغاز خواهند کرد. استان های مرزی ایران همه سنی نشین اند و زمینه برای بردن جنگ به ایران نسبت به هر زمان دیگر مساعد تر شده است.
گزارش نامه افغانستان

بحث و مناظره

کامنت از طریق فیسبوک

کامنت از طریق دیپلماسی افغانی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دیپلماسی افغانی در فیسبوک