15 December 2018امروز: شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

امریکا آماده‌ی توافق اتمی واقعی با ایران است.


دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا در یک گردهمایی نظامیان سابق در ایالت میزوری ابزار داشت، که امریکا خواهان یک توافق اتمی واقعی با ایران است البته ن توافقی که حکومت سابق امریکا انجام داده بود.

این در حالی است که اخیرا تنش های لفظی شدیدی بین دو طرف رد و بدل شد. حسن روحانی چند روز قبل به امریکا هشدار داده بود که جنگ با ایران مادر جنگ ها و صلح با ایران مادر صلح ها است و نباید با دم شیر بازی کند ودونالد ترامپ نیز در جواب روحانی گفته بود که هرگز امریکا را تهدید نکند؛ وگرنه به سرنوشتی دچار خواهد شد که نظیر آن کمتر در تاریخ دیده شده است.

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان، درسال ۱۳۹۴ به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران؛ از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

پس از خروج امریکا از برجام و اعمال فشار بیشتر بر ایران روابط بین این دو کشور بسیار تنش الود تر از گذشته شده است.

بحث و مناظره

کامنت از طریق فیسبوک

کامنت از طریق دیپلماسی افغانی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دیپلماسی افغانی در فیسبوک