12 December 2017امروز: سه شنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۶

یغماگرانِ نخبه‌گرایِ مفسد؛ درادبیاتِ رستم منشانه‌ی رئیس‌جمهورغنی، کی‌ها هستند؟


اشاره دیپلماسی افغانی: در حالیکه افغانستان جزو کشور های آوانگارد جهانی در امر فساد اداری محسوب می‌گردد، و بیلیون‌ها دالری‌که از آدرس مجامع جهانی در ظرف این پانزده سال اخیر در کشور سرازیر شد همه در دامِ اختلاس همین (نخبه‌های یغماگر) که جزو پراکسی‌های دولتی همین دولت هم هستند، تاراج و تباه گردیده است که بیشتر این حلقات در داخل دولت و در آدرس‌های مهم دولتی فعال هستند، بدیهی است‌که  شعار (مبارزه با فساد) فقط خوراک انتخاباتی داشت و اینکه رئیس جمهور می‌خواهد با این شعار بازهم جامعه‌ی جهانی‌را دور بزند فکر کنم!  کمی توهم‌برانگیز وخیلی توخالی می‌نماید.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در آلمان در یک مصاحبه‌ی گفته که می‌خواهد در کشور جنگ‌زده‌اش با فساد اداری مبارزه کند. او همچنین افزوده است که ایجاد دورنمایی امیدوار کننده برای افغان‌ها وظیفه حکومت است تا آن‌ها کشور را ترک نکنند.

داکتر غنی در گفتگوی ویژه با روزنامه آلمانی “زود دویچه سایتونگ” گفته است که «ما نخبگان یغماگری داریم و من انتخاب شده ام تا این را تغییر دهم«.

بعد از سقوط امارت طالبانی در سال ۲۰۰۱ میلادی توسط ائتلاف امریکایی و غربی میلیاردها دالر کمک بین المللی به کشور سرازیر شد، اما این کمک‌ها در زندگی اکثریت مردم تغییری ایجاد نکرده است.

ارزیابی سازمان شفافیت بین الملل نشان می‌دهد که افغانستان هنوز بعد از سومالیا و کوریای شمالی سومین کشور آلوده با فساد است.

غنی در مصاحبه خود با این روزنامه که روز سه شنبه نشر شد، گفته است که ۴۱ درصد از شهروندان کشورش زیر خط فقر مطلق زندگی می‌کنند و مجبور اند با کمتر از ۱٫۲۵ دالر در روز کنار بیایند، اما مقام‌های آلوده با فساد به صورت چشمگیری ثروتمند شده اند.

رئیس جمهور افغانستان به این روزنامه آلمانی افزوده است که این یک «تراژیدی انسانی» است که از مبالغ هنگفت کمک‌های بین المللی که به افغانستان سرازیر شده است نیازمندان واقعی نفع نبرده اند.

او در پاسخ به این سوال که فرار تعداد زیاد افغان‌ها چه حسی برای او خلق می‌کند، گفته است: «وحشتناک». او افزوده است که در بحران مهاجرت اما نباید فراموش گردد که «در مقابل هر افغانی که می‌خواهد کشور را ترک کند، صدها افغان دیگر هستند که می‌خواهند بمانند.» او به این نکته نیز اشارت کرده است که حکومت‌اش مکلف است برای این انسان‌ها دورنما و امیدواری ایجاد کند تا کشور شان را ترک نکنند

بحث و مناظره

کامنت از طریق فیسبوک

کامنت از طریق دیپلماسی افغانی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دیپلماسی افغانی در فیسبوک