12 December 2018امروز: چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷

کوفی‌گریِ ایرانی‌ها و شامی‌گریِ سوری‌ها درحق سربازان لوایِ فاطمیونِ افغانی درجنگ سوریه


اشاره‌ی دیپلماسی افغانی: ما تیم (دیپلماسی افغانی) افغانی قبلا در یک نوشته‌ی بلند از دیپلماسی (گوشت دم توپ سازی) کشورهای در حال توسعه‌ی جهان، نظیر (جمهوری اسلامی ایران) و (جمهوری اسلامی عربستان سعودی) در منطقه پرده برداشتیم !

 نشان دادیم ! که در این سناریو کوشش می‌شود ارابه‌های جنگ در داخل کشورهای هدف چرخ بخورد تا هم، جنگ از کشورهای عامل این نوع دیپلماسی دور نگهداشته شود و هم دیپلماسی (ستیزن) یا ایجاد نفوذ مادی و معنوی روی اتباع کشورهای هدف به آسانی پیاده گردد، تا ضریب تلفات نیروی انسانی چنین کشورها به حد اقل برسد، نمونه‌ی درشت چنین سناریو لشکر “فاطمیون” یا (مدافعان حرم) افغانی در جنگ سوریه است، هم دولت سوریه هم حزب الله لبنان و هم سپاه پاسداران ایران آنچنانی‌که رسانه های همسو با سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران  از این لوا گزارش می دهد، چنان نیست نمونه‌های از کوفی‌گری و شامی‌گری ایرانی‌ها و سوری‌ها در این سناریو به وفور دیده می‌شود.

تیم تحقیق (دیپلماسی افغانی) به اسنادی دست یافته است‌که نشان می‌دهد  در حق سربازان لوای فاطمیون در جنگ سوریه جفاهای بزرگی از آدرس سوری‌ها و ایرانی‌ها شده است.

در جریان عملیات در نزدیکی شهر بصری‌الحریر در استان درعا بدست نیروهای وابسته به ارتش آزاد اسیر شدند منتشر شده است. کسانی که از گذشته صفحه گزارش جنگ را تعقیب می‌کنند به یاد دارند که حيدر محمدی، سخی ميرالله قلی، عنايت حسينی و عباس وفايی در جنگ با گروه «فرقه‌ عامود حوران» جبهه جنوب ارتش آزاد (فیلم: https://goo.gl/anwjIU) اسیر شدند و سپس به فاصله چند هفته فیلمی از آن‌ها منتشر شد که از مقامات ایران و حکومت اسد درخواست می‌کردند آن‌ها را مبادله کنند (https://goo.gl/Oq8Hs5) گرچه مبادله‌ی اسرای نظامی ایرانی، لبنانی و سوری با زنان و کودکان زیر ۱۸ سال محبوس در زندان‌های حکومت سوریه امری رایج به شمار می‌رود، این تبادل در مورد افغان‌ها صادق نیست و غالبا به صورت سرگردان و بلاتکلیف برای مدت‌ها در اختیار مخالفان مسلح سوری باقی می‌مانند.
شاخص‌ترین نمونه‌ی آن، مورد مرادعلی حمیدی است که در اکتبر ۲۰۱۴ اسیر شد (https://goo.gl/Q720S1) نشریه‌ی اشپیگل آلمان در گزارشی از قول عبدالقادر فلاص عضو گروه مخالفان اسد در حلب برای مذاکره بر سر مبادله‌ی او نوشته بود: «قبلا افسران سوری را با زندانی‌هایمان مبادله کرده‌ایم و حکومت هم به طور خاص آماده است که بر سر آزادی جنگجویان اسیر ایرانی و لبنانی مذاکره کند. اما برای افغان‌ها هیچ. با صلیب سرخ بین‌المللی هم مکاتبه کرده‌ایم ولی باز هم هیچ. این دو نفر احتمالا تا پایان جنگ با ما خواهند ماند. افسر ارتش سوریه پای تلفن در جواب درخواست مبادله به من گفت هر کار دلتان می‌خواهد باهاشان بکنید. می‌توانید بکشیدشان. اینها فقط مزدورند، می‌توانیم برایتان هزاران تن از آن‌ها را بفرستیم.”» (https://goo.gl/16Yf3w) در مورد این ۴ تن نیز به نظر می‌رسد ماجرایی مشابه تکرار شده است. در روزهای اخیر نخست رسانه‌های محلی به نقل از «عقاب مالک» از مقامات نظامی گروه عامود حوران گفته‌اند که درخواست آنان برای مبادله‌ی اسرای افغان از سوی ایران و دولت سوریه بی‌پاسخ مانده‌ است و پس از مدتها بلاتکلیفی قصد دارند این افراد را تحویل یک سازمان بین‌المللی دهند. پس از انتشار این خبر و واکنش‌ها، سرتیپ کاسم الحریری فرمانده‌ی این گروه اخبار پیرامون تحویل آنان را تکذیب کرد (http://goo.gl/FZq3FA) و به نظر می‌رسد سرنوشت به‌حال‌خود‌رهاشدگان افغان همچنان در حالت بلاتکلیفی قرار دارد. فیلم زیر که به تازگی منتشر شده است و مربوط به دو روز پیش است این چهار تن را در مکان نگهداری آنان نشان می‌دهد.

بحث و مناظره

کامنت از طریق فیسبوک

کامنت از طریق دیپلماسی افغانی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دیپلماسی افغانی در فیسبوک